Cumartesi, 03 Mayıs 2014 01:37

Aliağalı şöförlere eğitim semineri

 

Aliağa Belediyesi Sosyal Tesisleri Sinema Salonunda saat 19:00’da yapılan seminere şoför esnafları yoğun bir katılım gerçekleştirdiler.Eğitim semineriyle, şoförlere yolcu taşımacılığı sektöründe ulaşımın daha sağlıklı ve güvenli yapılması bazı önemli konularda bilgilendirilmesi amaçlandı. Eğitim Seminerinde şoförlere, iletişim, beden dili, öfke ve stres kontrolü ve pratik ingilizce ile ilgili konular anlatıldı.
Dersin eğitmenliğini İletişim Uzmanı Hülya Dinçel yaptı. İl Trafik Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden birer temsilci kısaca şoförlere, bir takım tekniki ve hukuksal bilgiler verdiler.
Eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, önemli konulara değindi. Ve böyle eğitimlerin şoförler için önem arz ettiğini söyleyen Yiyitalp konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir Büyükşehir Belediyesi karayolu toplu taşımacılık esasları yönergesi, minibüs çalışma yönergesi ve servis araçları yönergesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapan ticari araç şoförlerinin tanıtım kartı bulundurması zorunluluğu bulunmaktadır” dedi.
Aynı yönergeler kapsamında şoförlerin, tıpkı SRC belgesi gibi, psikoteknik belgesi gibi uyuşturucu ve keyif verici madde kullanmadıklarına dair raporda almalarını gerektiğini vurgulayan Yiyitalp, bu tür eğitimlerin, yolcu taşımalığı sektöründe, ulaşımı daha sağlıklı ve güvenli yapılması bakımından çok büyük önem arz ettiğinin altını çizdi.
Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp’ın ardından iletişim Uzmanı Hülya Dinçel, önemli konular hakkında ve seminerin amacı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Anlatacağı konuların , iletişim, beden dili, öfke ve stres kontrolü, birazda İzmir kentini tanıtmak, ve pratik ingilizce bilgileri dersi olacağını belirten Dinçel, şoförler, mesleğin dorukta olabilirler ama iletişimde bir eksiklik varsa irtifa kaybederler. Meslekte kaliteliyi daha da artırmak ve insan ilişkilerini daha sağlıklı bir hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.
İzmirli olarak en azından bir farklılıkları olduğunu ve bu farklılığı her noktada vermek istediklerini ifade eden Dinçel, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odasının, 8 yıl önce böyle bir programı, İzmir Şoförler Odasında verdirdiğini Ve geri dönüşlerinin çok iyi olduğunu, Bundan yararlanarak, daha fazlasını, daha iyisini daha güzel hedefe ulaşmak istediğine vurgu yaptı.
Dinçel, “Burada önemli olan şoförleri daha donandırmak ve meslek kalitesini yükseltmek, çünkü ben şöyle düşünüyorum, şoför mesleği dünyadaki en kutsal mesleklerden birisidir. Düşünün, 2 metre kare alan içerisinde hayatınızda hiç tanımadığınız bir insanlasınız, bir şehre ilk geldiğinizde iki metre alana belki bir saat paylaşarak seyir halindesiniz. Bu sizin kızınız, kardeşiniz belki siz bile olabilirsiniz. Hal böyle olunca siz, o insana namusunuzu, canınızı,paranızı her şeyinizi emanet ediyorsunuz. Dolayısıyla, bu güven verilmesi gereken bir meslek , buda ancak imaj, iletişim, güzel konuşma, araba içinin düzeni, kişinin kendi düzeni ve özgüven ile olabilir” dedi.
Öfke ve stresin çok vahim durumlara sebep olduğunu , her gün gazetelerde, haberlerde, şoförler arasındaki problemleri gördüğümüzü söyleyen Dinçel, “Yok sağa baktın, yok sola baktın. Arabaların içerisinde sopalar, demirler ve ölümler . hiçe ve boşa giden ölümler, canlar oluyor. İşte bu canların, canını sağlamak için biz bilgilendirmede bulunuyoruz” diye konuştu.


Aliağa Ekspres