Haber Arşivi

 

Aliağa Belediyesi Sosyal Tesisleri Sinema Salonunda saat 19:00’da yapılan seminere şoför esnafları yoğun bir katılım gerçekleştirdiler.Eğitim semineriyle, şoförlere yolcu taşımacılığı sektöründe ulaşımın daha sağlıklı ve güvenli yapılması bazı önemli konularda bilgilendirilmesi amaçlandı. Eğitim Seminerinde şoförlere, iletişim, beden dili, öfke ve stres kontrolü ve pratik ingilizce ile ilgili konular anlatıldı.
Dersin eğitmenliğini İletişim Uzmanı Hülya Dinçel yaptı. İl Trafik Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden birer temsilci kısaca şoförlere, bir takım tekniki ve hukuksal bilgiler verdiler.
Eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, önemli konulara değindi. Ve böyle eğitimlerin şoförler için önem arz ettiğini söyleyen Yiyitalp konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir Büyükşehir Belediyesi karayolu toplu taşımacılık esasları yönergesi, minibüs çalışma yönergesi ve servis araçları yönergesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapan ticari araç şoförlerinin tanıtım kartı bulundurması zorunluluğu bulunmaktadır” dedi.
Aynı yönergeler kapsamında şoförlerin, tıpkı SRC belgesi gibi, psikoteknik belgesi gibi uyuşturucu ve keyif verici madde kullanmadıklarına dair raporda almalarını gerektiğini vurgulayan Yiyitalp, bu tür eğitimlerin, yolcu taşımalığı sektöründe, ulaşımı daha sağlıklı ve güvenli yapılması bakımından çok büyük önem arz ettiğinin altını çizdi.
Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp’ın ardından iletişim Uzmanı Hülya Dinçel, önemli konular hakkında ve seminerin amacı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Anlatacağı konuların , iletişim, beden dili, öfke ve stres kontrolü, birazda İzmir kentini tanıtmak, ve pratik ingilizce bilgileri dersi olacağını belirten Dinçel, şoförler, mesleğin dorukta olabilirler ama iletişimde bir eksiklik varsa irtifa kaybederler. Meslekte kaliteliyi daha da artırmak ve insan ilişkilerini daha sağlıklı bir hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.
İzmirli olarak en azından bir farklılıkları olduğunu ve bu farklılığı her noktada vermek istediklerini ifade eden Dinçel, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odasının, 8 yıl önce böyle bir programı, İzmir Şoförler Odasında verdirdiğini Ve geri dönüşlerinin çok iyi olduğunu, Bundan yararlanarak, daha fazlasını, daha iyisini daha güzel hedefe ulaşmak istediğine vurgu yaptı.
Dinçel, “Burada önemli olan şoförleri daha donandırmak ve meslek kalitesini yükseltmek, çünkü ben şöyle düşünüyorum, şoför mesleği dünyadaki en kutsal mesleklerden birisidir. Düşünün, 2 metre kare alan içerisinde hayatınızda hiç tanımadığınız bir insanlasınız, bir şehre ilk geldiğinizde iki metre alana belki bir saat paylaşarak seyir halindesiniz. Bu sizin kızınız, kardeşiniz belki siz bile olabilirsiniz. Hal böyle olunca siz, o insana namusunuzu, canınızı,paranızı her şeyinizi emanet ediyorsunuz. Dolayısıyla, bu güven verilmesi gereken bir meslek , buda ancak imaj, iletişim, güzel konuşma, araba içinin düzeni, kişinin kendi düzeni ve özgüven ile olabilir” dedi.
Öfke ve stresin çok vahim durumlara sebep olduğunu , her gün gazetelerde, haberlerde, şoförler arasındaki problemleri gördüğümüzü söyleyen Dinçel, “Yok sağa baktın, yok sola baktın. Arabaların içerisinde sopalar, demirler ve ölümler . hiçe ve boşa giden ölümler, canlar oluyor. İşte bu canların, canını sağlamak için biz bilgilendirmede bulunuyoruz” diye konuştu.


Aliağa Ekspres

 

Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda Kongresi Aliağa Belediye Düğün Salonu’nda yapıldı. Divan Başkanlığını Çiğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Bayram’ın yaptığı kongreye; Belediye Başkanı Turgut Oğuz, CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz, Ak Parti İlçe Başkanı Yaşar Akbulut ve çok sayıda oda başkanı katıldı. Son derece gergin geçen kongre de 483 üyeden 392’si oy kullandı. 203 oy alan Salih Yiyitalp’in listesi seçimi kazanırken, mevcut başkan Erdinç Şen 186 oy aldı.

Günlerdir sonucu merakla beklenen Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın genel kurulu Pazar günü Belediye Düğün Salonu’nda yapıldı. Sakin başlayan ve süre ilerledikçe sertleşen kongrenin açılışında konuşan Erdinç Şen, 4 yıllık çalışmalarını bir sine vizyon sunumu şeklinde anlattı.
Şen, faaliyet raporunda özetle; Oda Hizmet binasının baştan sona elden geçirildiğini, taksi duraklarının ve kamyonet duruklarının üyelerin istekleri doğrultusunda bazıların yerlerinin değiştirildiğini ve yenilendiğini, Şehir içi minibüsleri için İZBAN bağlantılı duraklar ve güzergahlar düzenlendiğini, Esnaf Odası ile ortaklaşa olarak alınan arsanın tapusunun alındığını ve ‘Esnaf sarayı’ yapımı için projelerin hazırlandığını, yakında temelinin atıldığını, Aliağa Belediyesi ile Ağustos 2013’de yapılan protokol doğrultusunda Kamyon Garajının kullanım hakkının tamamen devir alındığını söyledi.
Erdinç Şen’in sunum ve konuşmasının ardından Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın faaliyet raporu, Denetim Kurulu Raporu ve gelir gider hesapları itirazsız olarak katılanlar tarafından kabul edildi.
Genel kurul tarafından faaliyetleri onaylanan Başkan Şen, teşekkür için çıktığı kürsüde ‘Bu işler yalnız olmuyor. Bu işleri ekibimizle ve üyelerimizle birlikte birlikte yaptık’ dedi.
Konuşmasının ardından, “Tüm çalışmalarımızda bizlere destek veren, her gittiğimizde derdimizi dinleyip çözür ürütme çabası içerisinde olan Belediye Başkanımıza teşekkür ederim’ diyerek, Belediye Başkanı Turgut Oğuz’u sahneye çağırarak O’na bir teşekkür plaketi verdi.

ERDİNÇ ŞEN’E  ELEŞTİRİLER
Kongre gündeminin tüm maddeleri genel kurul tarafından kabul edilirken, seçim maddesinden önce ‘Dilek ve Temenniler’ maddesinde sert tartışmalar yaşandı.
Üyelerden Ali Rıza Yıldırım, S plakasız araçların ortalıkta cirit attığını ve S plakalı araçların mağdur edildiğini, mevcut yönetimin Helvacı’dan Menemen’e bir sefer koyamadığını, 5 bin nüfuslu Helvacı’nın bin nüfuslu Hatundere’ye kurban edildiğini, mazotun 2 TL.den 4.5 TL.ye çıkmasına karşın servis ücretlerinin 2 TL.den ancak 2,15 TL.ye çıkabildiğini ve şoför esnafının perişan olduğunu belirterek, “Eylem yapalım, yollara çıkalım. Bu konuda bizim odamız niye duyarsız kalıyor. Niye tepkisiz” dedi.
‘CENAZEYİ BİLDİRİYORSUNUZ DA, ŞAKRAN’A HAT DAĞITILIYOR ONU NİYE HABER VERMİYORSUNUZ?’
Kürsüye elinde bir cep telefonu ile çıkan üyelerden İsmail Öztürk, “Özal zamanında bu gördüğünüz cep telefonu icar oldu. Odamızdan bu cep telefonuna ‘İsmail Öztürk’ün babası öldü. Cenazesi yarın öğle namazı sonrası kaldırılacaktır. Bayramınızı kutlarız, kandilinizi kutlarız’ gibi mesajlar geliyor da Aliağa-Şakran arasında 30’a yakın hat dağıtılıyor da onu niye mesaj olarak atmıyorsunuz” dedi.
‘AVUKAT BANA KARŞI DAVA ALIYOR’
Üyelerden Taksici Şükrü Şen ise ‘Odamız davalık konularda bizi savunsun diye bir avukatla anlaştı. Ama ben davalık oldum. Odamızın avukatı beni değil, karşımdakinin avukatlığını üstlendi” dedi.
ERDİNÇ ŞEN, ‘BİLMEDEN ELEŞTİRİYORSUNUZ’
Eleştirileri yanıtlamak için tekrar kürsüye gelen Erdinç Şen, ‘Bakıyorum, bu kürsüden 4 yıl önce ne vaat etiysek onların hepsini yapmışız, hatta kat kat fazlasını yapmışız” diyerek, Yenişakran’a hat verme konusunda Oda’nın hiç bir yaptırımı olmadığını, hat tahsis etme yetkisinin UKOME’nin kararı doğrultusunda Ulaştırma Bakanlığı’nın oluru ile verildiğini belirterek, “3 bin nüfuslu Şakran, cezaevinin gelmesiyle kısa sürede 10 bin nüfusa ulaştı. Benim yetkim olmayan bir konuda ben size nasıl mesaj atayım, duyuru yapayım. Açın okuyun yasaları ve yönetmelikleri. Ondan sonra konuşun ”dedi.
Geçtiğimiz günlerde Aliağa’ya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaptıkları görüşmede, ilçe içerisinde çalışan minibüslerin de ESHOT’un kullandığı kart sistemine geçileceğini bu konuda çalışma yürütüldüğünü söyledi.
Aliağa’nın bir garaj sorunu olduğunu ifade eden Şen, “Ülkemiz ekonomisinin yüzde 1,5’unun döndüğü bir ilçede bir garaj olmaması gerçekten içler acısı. Bunun için gerekli makamlara her türlü girişimleri yapıyoruz” dedi.
SALİH YİYİTALP; ‘BEN DEMEK DEĞİL BİZ DEMEK İÇİN ADAYIM’
Mevcut Başkan Erdinç Şen’in karşısına aday olan Salih Yiyitalp, gerek kendisini savunanlar, gerekse rakibi Erdinç Şen gibi sert tavırlar içerisinde değil de, son derece barışçıl ve yumuşak bir tavırla adaylık konuşması yaptı.
1982 yılında Aliağa’nın Horozgediği Köyü’nde doğduğunu belirten Salih Yiğitalp, “Otobüs ve nakliye işletmeciliğiyle uğraşmaktayım. Bu yönetime talip olmamızın amacı, her üyeye eşit mesafede durmayı, her üyenin unvanı ne olursa olsun sıkıntısını paylaşmak ve gidermek için buradayız. Bu iş sosyal bir iş olayı olduğundan özverili ve gönüllük isteyen bir iştir. Ve bu işe de sizlerin izni ile de talibiz. Bizim işimiz ben demekle değil biz demekle başlıyor. O yüzden bu görevi şeffaf bir şekilde sizlerle yapmayı düşünüyoruz. Sizlerin öneri ve talepleri her üyemizi önemseyerek, ayırmadan kişisel olarak değerlendirmeden gönlümüz ve aklımız neye hükmediyorsa dürüşçe mertçe sizlerin desteğiyle bu göreve talibim” dedi.
ŞEN, ‘TÜM ÇABALARIMIZ ŞOFÖR ESNAFIMIZ İÇİN’
Bir önceki kongrede ne söz verdiyse yerine getirdiklerini bir kez daha dile getiren Erdinç Şen, daha önce uğraş verdikleri ve yeniden görev verilirse neler yapacaklarını şu sözlerle dile getirdi;
“Uçak akaryakıtında ÖTV yok, deniz taşıtında ÖTV yok ama kara taşımacılığında ÖTV var. Bu da şoför kardeşlerimizi zor durumda bırakıyor. Bu gün bir otobüsçü esnafımızın tarifesi var, taksici esnafımızın tarifesi var. Ama kamyoncu esnafımızın herhangi bir tarifesi yok. Tarifesi olmadığı için kamyoncu arkadaşlarımız mağdur oluyorlar. Ulaştırma Bakanlığı’na bu konuda girişimlerde bulunduk. Bunun takipçisi olacağız. Bakanlık onaylı bir tarife olmalıdır. Tarifenin olmadığı bir yerde komisyoncu şirketler ile işletmeler arasında kamyon şoförü arkadaşlarımız helak olmakta. Bu konu hakkında bakanlık onuyla bir tarife uygulanmalıdır” dedi.
YİĞİTALP SÜPRİZ YAPTIK!
Konuşmaların ardından İlçe Seçim Kurulu nezaretinde yapılan seçimlerde kayıtlı 483 üyeden 392’si oy kullandı. 203 oy alan Salih Yiyitalp’in listesi seçimi kazanırken, mevcut başkan Erdinç Şen 186 oy aldı
Salih Yiyitalp’in listesinde Yönetim Kurulu üyeliklerine ise; Süleyman Aktoprak, Adem Yıldırım, Bülent Turan, Şükrü Türkoğlu, Mehmet Danış ve Onur Sadeer seçildiler.
Denetim Kurulu üyeliklerine ise; Serhat Aras, Murat Yıldırım ve Ramazan Kırbıyık seçildiler.
Sonuçların açılmasıyla davul zurna eşliğinde salona giren Salih Yiyitalp taraftarları, Yiğtalp’i omuzlara alarak sevgi gösteri yaptılar.
Son derece sakin görünen Salih Yiğitalp, “Bizi destekleyen ve desteklemeyen tüm arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Hepimiz kardeşlik çatısı altında çalışmaya devam edeceğiz. Eski başkanlarımızın tecrübelerinden yararlanacağız. Onların her zaman desteğine ihtiyacımız var” dedi.
HABER: Şahap AVCI

<< Başlangıç < 11 Sonraki > Son >>
Sayfa 11 / 11